Guanyadors/es Premis Drets Humans edicions anteriors

PREMI DRETS HUMANS

1r. NIVELL

ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
1989
I



1990
II
Núria Ribas, Joan-Carles Gaston, Sara Abat, Neus Pinén, José-David Gros i Noemí Gallardo
1r. BUP
Que la nostra veu arribi a tothom
1991
III
Paula Bande, Marisol de la Fuente, Susana García, Marta Duran i Mercè Sànchez
1r. BUP
No els trenquis, respecta’ls
1992
IV
Virginia Cierco, Maria Àngels Hervàs, Noemí Melián, Mireia Roda i Anna Sánchez
1r. BUP
Si no vols no miris…
1993
V
Vanessa Bartolí, Laura Cano, Ester Carrasco, Xavier Guimerà i Anna Sant
3r. ESO
Com ho pots permetre?
1994
VI
Natàlia Yepes, Oriol Zamora, Raimon Borrell i Oriol Xandri
3r. ESO
No diguis que no ho veus, digues que no ho vols veure
1995
VII
Pau Guarro, Carles Lozano, Xavier Nora i Oriol Xandri
3r. ESO
¡Per què ell…no! ¿i tu… sí?
1996
VIII
Judit Parramon, Esther Marín, Núria Sanromà i Marga Bermejo
3r. ESO
Ètnia, terra, religió… Ho canviaries per la vida?
1997
IX
Sílvia Castro, Montse Peirató, Rita Batlle, Delia Carné i Rosana Montes
3r. ESO
Néixer per morir
1998
X
Míriam Cahisa, Andrea Gascon, Lara Planas i Sílvia Torrecillas
2n. ESO
Viuen o sobreviuen?
1999
XI
Natàlia Duran, Lluïsa Martos, Ona Ruíz i Núria Alvarez
Accèssit: Sara Pérez, Núria Gàmiz, Anna Brea i Montserrat Llurba
2n. ESO

1r. ESO
No és suficient canviar de canal, actua!
Eixuga les teves llàgrimes
2001
XII
Vanessa Rodríguez, Sara Lozano, Montserrat Llurba i Anna M. Garrido
2n. ESO
Ajuda’ls a somriure
2002
XIII
Jordina Albiol, Marta Bosque, Marta Ledesma i Àngela Miró
1r. ESO
Les mines enemigues de la vida
2003
XIV
Claudia Blasco, Arola Claramunt, Núria López i Marta Rubio
Accèssit: Natàlia Cabús, Maria Gea, Laura Cañadas, Anna Salido i Júlia Monte
2n. ESO

1r. ESO
Actua o actuaran

Treball de menors, vida destruïda
2004
XV
Laura González, Ana Alcalà, Andrea Esteban, Aitana Angel i Angel Araujo
1r ESO
L’explotació sexual
2005
XVI
Adriana Rodríguez, Tomàs Rocamora, Jordi Furnells i Verónica Vilar
1r. ESO
La guerra i la destrucció no són cap solució
2006
XVII
Mireia Tarragó, Ariadna Sánchez, Marina Ollé
Accèssit: Marc Casanovas, Irene Niebla, Míriam Rioja i Andrés Burgos
1r. ESO

1r. ESO
No importa el color ni la religió

Treballar per viure
2007
XVIII
Montse Lara, Laura Blanco, Pau-Albert Martí i Edgar Tejada
1r. ESO
Vols fer veure que no els veus?
2008
XIX
Débora Enguix, Raquel Fernández, Carla Genís i Zulema Sánchez
1r. ESO
Soldadets de plom
2009
XX
Albert Mercado, Laura García i Natàlia Céspedes
Accèssit: Marcel Aloy, Miquel Caro, Arnau Fornell i Pau Vaccaro
1r. ESO

2n. ESO
No escurcis la teva vida

Caure-hi és fàcil, sortir no
2010
XXI
Lucía Barbas, Sara Sicluna, Clara Saurí, Nadia Bejarano i Mar Miral
2n. ESO
Tants amb poc, pocs amb tant
2011
XXII
Inés Correa, Marc Rovira, Favio Rios i Raquel De-Vos
2n. ESO
Treball de menors
2012
XXIII
Laura Alonso, Judit Pons, Lia Ros i Neus Vives
2n. ESO
Llibertat d’expressió
2013
XXIV
Yula Montilla, Georgina Gil, Alba Gómez, Kevin Vázquez i Àlex Roura
2n. ESO
Aprèn a escoltar i deixa expressar
2014
XXV
Dhurba Khadka, Pau Codina, Pau Gibert i Sandra Alzamora
2n ESO
La guerra no és un joc, cada bala és un mort
2015
26è
Martina Tomàs, Paula Rodríguez, Sofía Orozco, Alejandra Neyra, Berta Ribas i Lucia Collado
2n ESO
Uns viuen, uns altres sobreviuen.No som tots iguals?



PREMI DRETS HUMANS

2n. NIVELL

ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
1989
I



1990
II
Sandra Miravet, Francisco J. Muñoz, Antoni Mundina, Maite Rufas i Albert Solla
2n. FP-1
La llibertat a la RDA
1991
III
Úrsula Gálvez, Joan-Carles Gaston, Neus Pinén, Núria Ribas i Esther Sánchez
2n. BUP
No som  iguals
1992
IV
Elena Callau, Meritxell Campos, Marc Fornells, Xavier Góngora i Levi Corbacho
Accèssit: Alícia Guillén, Marta Duran, Marta Berges, Marta Rodríguez, Susana García i Susana Fernández
2n. BUP


2n. BUP
Volem la igualtat?


¿Todos los que no son mudos, pueden hablar?
1993
V
Anna Giménez, Sílvia Fernández, Meritxell Lloret i Raquel Ferraz
2n. BUP
Què hi ha al teu cor?
1994
VI
Vanessa Moreno, Anna Mur, Laia Rojas, Maria Ona Sanmartí
4t. ESO
Com ser dona i no morir en l’intent
1995
VII
Sílvia León, Meritxell Jordana, Vanessa Roig, Marta de la Orden, Javier Iglesias i Víctor Delgado
4t. ESO
A qui vols fer cas?
1996
VIII
Jordi López, Manel Borau, Lluís Masip i Carles Marín
4t. ESO
Alone the dark (sol en la foscor)
1997
IX
Josep Beltran, Nadia Ebrahim, Enrique García i Guillem Castellarnau
Accèssit:Sonia Lobera, Noelia Rubio, Aina Vera i Yolanda Hernando
4t. ESO


4t. ESO
Alcohòlics anònims


Intervida
1998
X
Alfred Sánchez, Sergi Capdevila i Ruben Gorris
Accèssit: Roger Bas, Ivan Comí, Ainoa Cuberos, Joan López i Anna Olivé
4t. ESO

3r. ESO
L’altra cara de la infància

Comerç just i consum responsable
1999
XI
Albert Camprubí, Diana Claver, Jordi Mas i Guillem Barrachina
3r. ESO
L’explotació infantil
2001
XII
Exaequo: Sara Gordon i Montse Villanueva
Maria Gibert, Esther Villa i Carla Armario
3r. ESO

3r. ESO
La tortura

Respecta la seva decisió
2002
XIII
Marc Andreu, Àlex Miñarro, Raül Gómez i Jordi Cabeza
3r. ESO
MCF: La mutilació genital femenina
2003
XIV
Mireia Andrés, Meritxell Pedro, Alicia Rodríguez i Meritxell Santos
3r. ESO
La lluita per la igualtat
2004
XV
Jaume Silvestre, Meritxell Pedro, Rut Panusé i Alícia Rodríguez
Accèssit: Laia Baños, Sergio Campanario, Núria García i Andrea Gómez
4t ESO

3r. ESO
La pau al món

Per què aguantar-ho?
2005
XVI
Cristina Melguizo, Marta Bosque i Blanca Catalán
3r. ESO
Si em pegues no m’estimes
2006
XVII
Elena Serrano, Ivana Lara, Melqui Crespo i Roger Bosch
3r. ESO
Pena de mort
2007
XVIII
Anaïs Ferrer, Mariona Mercades, Nagore Giménez, Cristina Pérez i Dúnia Moratal
Exaequo: Ariadna Castells i Jennifer Luna
4t. ESO


4t. ESO
Fundación Vicente Ferrer


Balseros y jóvenes cubanos
2008
XIX
Sandra Beltran, Ariadna Piñeiro, Paula Sanfeliu i Mireia Tarragó
Accèssit: Miquel Cubero, Marc Garcia i Sergi García
3r. ESO

3r. ESO
Violència contra les dones

Guantánamo
2009
XX
Pau Vaccaro, Marcel Aloy, Guillem Hontoria i Oriol Peñuela
3r. ESO
Si tortures, tu ets el delinqüent
2010
XXI
Laura Llevaria, Cristina Sangrà, Carolina Galindo i Maria Sánchez
3r. ESO
Per què es priva de la seva infància a milions de nens?
2011
XXII



2012
XXIII
Joel Domínguez, Miquel Fité, Pablo Fernández i Iris Fernández
3r ESO
Conèixer els drets
2013
XXIV
Hanna Fàbregas, Miquel Fité, Carla Silva i Esteban Silva
3r. ESO
Apartheid
2014
XXV
Ana López, Adrià Martín, Valentina Martínez i Katia Moya
3r ESO
La tortura, atemptat contra la vida
2015
26è
Clara González, Melany Polo, Alba López i Anna Genís
Accèssit: Lara Aznar, Ariadna Trullols i Anna Vidal
3r ESO

3r ESO
El bullying escolar. No callis!

Esclavitud




PREMI CIBERACCIÓ

ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
2009
I
Anna Ferran, Alba Miral i Diana Virgós
4t. ESO
Un crit desesperat
2010
II
Marc Girondo, Estela Lindes, Mireia Mayo i Joan-Marc Pedro
Exaequo: Ariadna Olmos, Irene Abellan, Janira de la Rosa i Marc López
4t. ESO

4t. ESO
Guantánamo

El conflicte de... les Filipines
2011
III
Laura Giraut, Sílvia Granolllers, Maria Palomino i Júlia Pons
Exaequo: Eduard Perea, Marcel Aloy i Miquel Caro
4t. ESO

4t. ESO
Conflicte del Kurdistan: entre cinc països i sense territori propi
Zahyn: Una nena atrapada en un món etern
2012
IV
Iván Mateos, Aina Mayor i Irene Latorre
4t. ESO
Igualtat de condicions?
2013
V
Laia Puentes, Sílvia Martorell i Albert Rodríguez
Exaequo: Ariadna Aguado, Eva Gallego, Andrea Martínez i Lydia Ye
4t. ESO

4t. ESO
Mentre uns tenen educació, altres treballen
El rastre de la guerra
2014
VI
Laura Aresté, Asier Cruz, Adela Quero, Arnau Ruiz i Paula Tàrraga
4t ESO
Conseqüències de la guerra
2015
Marcia Martínez i Claudia Parisi
4t ESO
Los niños soldados




PREMI ESPECIAL
XXV PREMI DRETS HUMANS

ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
2014
XXV
Roger Sanchez, Adrià Valls, Pau Alquézar
4t ESO
No som idèntics: però som iguals en drets


PREMI DRETS HUMANS

3r. NIVELL

ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
1989
I
Jesús García, Daniel Sanchez, Josep Lluís Ares i Francisco José Lisbona
3r. BUP
El imperialismo
1990
II
Rut Carballido, Laura Lázaro, Sandra Ortín i Sílvia Pérez
Accèssit: Susana Monge, Lupe Ocampo, Eva Pardinilla, Àngels Pepiol i Elisabet Solé
3r. BUP

3r. BUP
La dificultat de ser vell

Maltractaments a dones i a infants
1991
III
Daniel Guix, David Madrid i Oscar Vicente
3r. BUP
Sectes, un vaixell que navega sobre l’estafa?



 PREMI UNESCO


ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
1992
I
Teresa Sánchez i Roser Gusi
2n. CES-II
Integració dels disminuïts psíquics a la societat
1993
II
M. Carmen Torres
2n. BATX
Situació laboral de la dona
1994
III
Sara Cordón i Merche Cid
Ex-aequo: Marc Roguera
2n. BATX
2n. BATX
Barreras de comunicación
L’ozó: una desaparició que amenaça la biosfera
1995
IV
Mireia Pérez

Ex-aequo: Marta Coca, Betlem Ríos i Núria Vallès
2n. BATX

2n. BATX
Immigració africana a Catalunya
Educar entre rialles
1996
V
Mercè Marín i Mar Castells
2n. BATX
El cercle de la inadaptació social
1997
VI
Laia de Mas i Mireia Juan
2n. BATX
Sostre de vidre
1998
VII
Marta Anton
2n. BATX
Le Roma, el poble que vingué rodant
1999
VIII
David Bouso i Eugeni Farré
Accèssit: Aina Vera
2n. BATX
2n. BATX
Eantopia
La mort: una realitat
2001
IX
Lídia Gil i Xènia Marí
2n. BATX
Els riscos dels nens en situació de risc
2002
X
Diana Guart
2n. BATX
La integració dels cecs i deficients visuals a la societat
2003
XI
Míriam Cahisa i Míriam Martínez
2n. BATX
¿Qué relación tienen los medios de comunicación y la violencia juvenil?
2004
XII
Marcel Ribas
2n. BATX
La síndrome de Down: integració escolar
2005
XIII
Meritxell Pastor
Accèssit: Adriana Fasanella
2n. BATX
2n. BATX
La filla desitjada
Mucho más temprano que tarde, se abrirán las grandes alamedas
2006
XIV
Laura Guembe
2n. BATX
El sexisme en el llenguatge escolar
2007
XV
Marta Ledesma i Àngela Miró
2n. BATX
Una ment atrapada en un cos
2008
XVI
Xavier Bó
2n. BATX
Projecte Burkina Fasso
2009
XVII
Núria Enrech i Andrea Núñez
2n. BATX
Un mundo a oscuras
2010
XVIII
Noèlia Salazar

Accèssit: Adrià Aguilar
2n. BATX

2n. BATX
De la Guerra Civil a la fossa de Gurb
El genocidi de Rwanda
2011
XIX
Jordina Pérez
Accèssit: Cristina Gálvez i Ana Sardón
2n. BATX
2n. BATX
Lluitem, però no ferim
¿Por qué a mí?
2012
XX
Roser Gamonal
2n. BATX
És necessari gravar més murs?
2013
XXI
Elnur Bayramzade
2n. BATX
Extermini dels armenis
2014
XXII
Elena Aguilar
2n BATX
El paper de la dona en la publicitat del segle XXI
2015
23è
Queralt Sales
2n BATX
Darrere les mirades opaques



PREMI EANTOPIA


ANY
Edició
AUTORS/ES
CURS
TÍTOL
2004
I
Judit Díaz, Aitor Díaz, Laia Haro i Cristina Melguizo
2n. ESO
Tu ens pots ajudar a tenir un món millor
2005
II
Jordi Vera
2n. BATX
És possible un món millor?
2006
III
Marta Marín
2n. BATX
Viure sense veure
2007
IV
Roser Gamonal, Dana Rodríguez, Alejandro Masià i Frederic Ferrando
1r. ESO
Tinc una arma entre les mans, treu-me-la, si us plau!
2008
V
Núria Ollé, Esteve Vidal, Víctor González i Maria Ballesteros
1r. ESO
Regala’ls un futur, no els compris la vida
2009
VI
Jennifer del Valle, David Tejera, Sara Wahab i Sandra Beltran
4t. ESO
Bullying
2010
VII
Geancarlo Benavides, Marc Jaenes i Zheng Jie Liu
3r. ESO
Dret a casar-se d’homosexuals
2011
VIII
Guillem Cendra, Marina Domínguez, Débora Enguix i Carla Genís
4t. ESO
L’altra cara de la descolonització
2012
IX
Elena Aguilar, Àlex Maranges, Èlia Molina, Martí Sospedra i Georgina Zadi
4t. ESO
Libèria
2013
X
Pau Vaccaro
2n. BATX
Les petites ONG, les grans desconegudes
2014
XI
Yentl Donate, Hanna Fàbregues, Paula Llosa, Yvonne Mayor i Carla Vallmajó
4t ESO
Pobresa sí, de prejudicis, d’egoisme, de mandra
2015
12è
Mariona Ávila, Berta Peñas i Meriem Djeddou
4t ESO
D’Àfrica a Europa clandestinament



 PREMI JOAN PELEGRÍ

ANY
Edició
AUTORS/ES
1998
I
Anna Gutiérrez i Judit Mauri
1999
II
Neus Loscos
2001
III
Aida Cabello
2002
IV
David Andreu
2003
V
Grup d’Alumnes UNESCO
2004
VI
Patricia Aznar i Josep León (premi especial)
2005
VII
Alexandra Ibáñez
2006
VIII
Marc Pacareu, Cristina Perales i Marta Villanueva. Miquel Martí i Amparo Vázquel (premis especials)
2007
IX
Laia Grau
2008
X
Elena Meca
2009
XI
Meritxell Rigol i Paula Rodríguez
2010
XII
Anna Gibert
2011
XIII
Irene Vallvé i Tomàs Salamí (premis especials)
2012
XIV
Lotta Fàbregas, Paula Vera, Júlia Sentís. Judith Casadesús (premi especial)
2013
XV
Sara Sánchez
2014
XVI
Zaira Grave i Roser Gamonal (premi especial)
2015
17è
Judit Álvarez



PREMI DRETS HUMANS

DEDICAT A


ANY
Edició
DEDICAT A
NOTA BIOGRÀFICA
CITA
2011
XXII
Mahatma Gandhi
(Índia, 1869-1948)
Considerat el pare de l’Índia actual, practicant i difusor de la noviolència com a pensament i forma de vida
No  hi ha un  camí cap a la pau,  la pau és el camí 
2012
XXIII
Stéphane Hessel
(Alemanya, 1917-2013)
Inspirador del moviment dels indignats i redactor de la Declaració Universal de Drets Humans (1948)
Indigneu-vos! 
2013
XXIV
Aung San Suu Kyi
(Myanmar, 1945)
Defensora dels Drets Humans, de la democràcia i de les llibertats polítiques. El 1991 se li va atorgar el Premi Nobel de la Pau que no va poder recollir fins el 2012
Utilitzeu la vostra llibertat per a promocionar la nostra
2014
XXV
Nelson Mandela
(Sud-àfrica,1918-2013)
Referent mundial en la defensa dels Drets Humans per la seva lluita contra l’apartheid al seu país, Sud-àfrica. El 1993 se li va atorgar el Premi Nobel de la Pau
L’educació és l’arma més poderosa que pots fer servir per canviar el món
2015
26è
Malala Yousafzai
(Pakistan, 1997)
Estudiant, activista i defensora dels Drets Humans, especialment del dret a l’educació de les noies. L’any 2014 se li va atorgar el Premi Nobel de la Pau.
Un infant, un mestrre, un llapis i un llibre poden canviar el món. L’educació és l’única solució



PREMI DRETS HUMANS

JURAT

ANY
Edició
ESCOLA
APA
FUNDACIÓ
EX-ALUMNES
ONG
1989
I
Tomàs Salamí, Toni Lladó i Albert Marzà
Rafael Hernández


Amnistia Internacional (Pau Gilabert)
1990
II
Ernest Giralt, Imma Cortés i Albert Marzà
Rafel Olmos


Comité Anti-OTAN  de Sants (Enric Angelet)
1991
III
Esperança Sánchez, Rosa Soler i Toni Lladó
Rafael Hernández


Centre UNESCO Catalunya (Miquel Martí)
1992
IV
Dr. Pelegrí, Tere Astasio i Albert Marzà
Rafael Hernández


Intermón (Santi Bolívar) i PEA UNESCO (Dolors Reig)
1993
V
Trini Moliner i Toni Lladó
Rafael Hernández

Joan-Carles Gaston
Col·lectiu per la Pau de Sants (Josep Pons)
1994
VI
Montse Puig i Albert Marzà
Isabel Ibáñez

Roser Gusi
GRAMC-Barcelona (Jose Viñayo)
1995
VII
Teresa Dalmau i Toni Lladó
Josep M. Farré
Josep León
Ingrid Fustagueras
AKWABA (Maite Vila)
1996
VIII
Montse Canela i Albert Marzà
Carles Paredes
Josep León
Mireia Pérez
Justícia i Pau (Arcadi Oliveres)
1997
IX
Dolors Subirana i Toni Lladó

Josep León
Mercè Marín i Mar Castells
Fundació Llars de l’Amistat Chesire (Miquel Chalé)
1998
X
Dolors Forn, Toni Lladó i Albert Marzà
Josep M. Farré
Josep León
Mario Negre
Fundació Futur (Àlex Masllorens)
1999
XI
Toni Lladó i Cristina Monteys
Gonzalo Miral
Josep León
Mireia Juan
Físics pel Desenvolupament (Mario Negre)
2001
XII
Reis Masllorens i Montse Gusi
Josep M. Farré
Josep León
Marta Anton
SODEPAU (Clara Masip)
2002
XIII
Rosa Marín i Lluïsa Erill
Gonzalo Miral
Josep León
Aina Vera
ACSAR (Antoni M. Lluch)
2003
XIV
Joan Camós i Rosa Estévez
Teresa Nicolás
Josep León
Lídia Gil i Xènia Marí
TIJA (Paola Mulero)
2004
XV
Miquel Cubero i Mercè Domènech
Teresa Nicolás
Josep León
Diana Guart
PEA (Miquel Martí)
2005
XVI
Josep M. Mestre i Anna González
Alicia Bernadas
Josep León
David Andrreu
Acollida d’Immigrants de l’Ateneu Montserrat (Luisa Almunia)
2006
XVII
Josep Miró i Roser Gusi
Núria Fàbregas
Josep León
Patrícia Aznar
Sunugaal (Rubén Guilanyà)
2007
XVIII
Juli Pérez i Sílvia Mozo
Núria Fàbregas
Josep León
Meritxell Pastor
Arrels Fundació (Ramón Noró)
2008
XIX
Josep M. Galofré i Ariadna Abad
Núria Fàbregas
Josep León
Assumpta Fasanella i Jordi Vera
Fundació ADA (Francesc Gusi)
2009
XX
Albert Marzà i Joana Morcillo
Núria Martín
Josep León
Marta Ledesma i Àngela Miró
Punt de Referència (Marta Bàrbara)
2010
XXI
Albert Duarte i Àngels Vidal
Núria Martín
Josep León
Xavier Bó i Elena Meca
Trenkalòs (Jordi Rodri)
2011
XXII
Judith Casadesús i M. José Herrera
Alícia Bernadas
Josep León
Núria Enrech
Fundació La Vinya (M. Carmen de la Fuente)
2012
XXIII
Cristina Batlle i Ramon Claramunt
Alícia Bernadas
Josep León
Noèlia Salazar
Comunitat Palestina de Barcelona (Salam Almaslamani)
2013
XXIV
Josep M. Duran i Maribel Muñoz
Karina Grau
Josep León
Jordina Pérez
Grup de Solidaritat contra l’Atur i la Marginació de la Parróquia de Sant Medir (Lluïsa Puigardeu)
2014
XXV
Albert Marzà i Reis Masllorens
Karina Grau
Josep León
Roser Gamonal
FundiPau (Jordi Armadans)
2015
26è
Anna Riera i Juan León
Karina Grau
Josep León
Pau Vaccaro i Sara Sánchez
Associació Ressó de Musicoteràpia (Dul Vallvé)


Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada